TSC MH261T, 8 dots/mm (203 dpi), disp., RTC, USB, USB Host, RS232, LPT, Ethernet
HIGHLIGHTS
- Direct thermal / Thermal transfer
- 203 x 203 DPI
- Maximum printing width: 16.8 cm Print speed: 305 mm/sec
- Connectivity technology: Wired
- USB port Ethernet LAN
- Display: LCD Colour display
- Description
- Additional information
Description
TSC MH261T. Print technology: Direct thermal / Thermal transfer, Maximum resolution: 203 x 203 DPI, Print speed: 305 mm/sec. Connectivity technology: Wired, Ethernet LAN, USB port. Product colour: Black
The MH Series features our flagship industrial barcode label printer with premium printhead technology, fast processor, and memory capacity to print high-quality labels at the fastest speeds.
The MH 6-inch Series consists of the MH261T with 203 dpi resolution and the MH361T with 300 dpi. The MH 6-inch mid-level industrial printers feature some of the best technology components our customers have enjoyed on previous printer models. Trusted features from the last MH Series generation and models like the TTP-2410MT, TTP-2610MT, have been integrated with new advanced features to keep customer printing networks up to date with the latest innovations in remote printer management technology.
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 305 mm/sec |
| Maximum printing width | 16.8 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Page description languages | TSPL-EZ |
| Ribbon width | 17.8 cm |
| Maximum print height | 14.7 m |
| Printable dot numbers | 8 dot |
Media & Labels
| Maximum roll diameter | 7.62 cm |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Built-in display | Yes |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
| Parallel ports quantity | 1 |
Wireless & Network
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
Processor & Memory
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Colour | No |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
Other specifications
| Control type | Buttons, Touch |