- Description
- Additional information
Description
Motorola LS1203. Sensor type: Laser, Read rate (max): 100 reads/s, Wavelength: 650 nm. Standard interfaces: RS-232, Keyboard wedge, USB. Product colour: Black. Input voltage: 5 V, Power consumption: 100 mA. Weight: 122 g
This bi-directional LS1203 handheld scanner handles all 1D bar codes and is ideal for small retailers. It delivers the functionality, features and reliability needed to improve operational efficiencies from the check-out line to the storeroom. It minimizes manual keying — ensuring accuracy in all customer transactions — and it automates paper-based inventory processes. The device easily integrates multiple interfaces to help ensure connectivity to a host and PC system.
Durable, single-board construction
Meets 5-ft drop tests, significantly reducing downtime and repair costs.
Multiple interfaces: RS232, USB, keyboard wedge (KBW) in one scanner
Simplifies installation and integration, ensuring future compatibility.
Sleek, lightweight, ergonomic design
Maximizes comfort for all-day use.
Intuitive scanning and plug-and-play capability
Minimizes setup and training time.
Choice of triggered or continuous mode
Ensures versatile, accurate first-time scanning.
3 years
Scan & Camera
| Tilt reading angle | -30 - 30° |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Yaw reading angle | -60 - 60° |
| Read rate (max) | 100 reads/s |
Connectivity & Ports
| Standard interfaces | RS-232, Keyboard wedge, USB |
Processor & Memory
| Input voltage | 5 V |
Battery & Power
| Power consumption | 100 mA |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight | 122 g |
| Wavelength | 650 nm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Other specifications
| Sensor type | Laser |