- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra 5095 Resin. Ribbon length: 450 m, Ribbon width: 6 cm, Quantity per box: 6 pc(s)
Resin Ribbon, 60mmx450m (2.36inx1476ft), 5095; High Performance, 25mm (1in) core, 6/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 6 cm |
Media & Labels
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Certification | UL/cUL |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Resin |
Related popular products
05319BK08345
ZEBRA TT RIBBON BLACK 83MM . Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
117,00 € Excl. VAT
05319RD11045
Zebra Wax Ribbon, 110mmx450m (4.33inx1476ft), 5319, Performance, 25mm (1in) core - 12 items/box
977,00 € Excl. VAT
02100BK10645
ZEBRA TT RIBBON 106MM 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
179,00 € Excl. VAT
02100BK08045
ZEBRA TT RIBBON 80MM, 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
135,00 € Excl. VAT
02100BK06045
ZEBRA TT RIBBON 60MM 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
101,00 € Excl. VAT
02100BK15645
ZEBRA TT RIBBON 156MM, 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
263,00 € Excl. VAT
03200BK15645
ZEBRA TT RIBBON 156mm 450M . Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
233,00 € Excl. VAT
03400BK10245
ZEBRA TT RIBBON 102mm 450M W/RES . Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
115,00 € Excl. VAT