Epson TM-L90/TM-L90LF, 8 dots/mm (203 dpi), linerless, USB, RS232, sort
HØJDEPUNKTER
- Indbygget sensor for aftaget etiket: Automatisk udskrivning af næste etiket
- Mediefleksibilitet: 1,5 tommer, 2 tommer eller 3 tommer mediebredder
- Hastighed: Udskrivningshastigheder på op til 170 mm/sek
- Papirbesparelse: Forbedret funktion til papirreduktion
- Nem installation: Tre monteringspositioner
- Beskrivelse
- Yderligere information
- Dokumenter
Beskrivelse
Epson C31C412682. Printteknologi: Direkte termisk, Maksimal opløsning: 203 x 203 dpi, Udskrivningshastighed: 90 mm/sek. Tilslutningsteknologi: Kablet, USB-port. Understøttet papirbredde: 80 mm. Produktfarve: Grå
Hurtig udskrivning af linerless etiketter til hotel- og detailbranchen
Denne termiske etiketprinter er udviklet til fastfoodkæder, restauranter, madudbringningstjenester og logistik. Den liner-free termiske etiketprinter TM-L90LF gavner brugerne med omkostningseffektiv, hurtig og pålidelig teknologi. Den er også kompatibel med liner-free klæbemedier.
Omkostningseffektiv
TM-L90LF udskriver både linerless etiketter og kvitteringer for at forbedre brugerens driftseffektivitet og samlede ejeromkostninger (TCO). Da printeren arbejder med selvklæbende medier, kan brugerne nøjagtigt mærke mad- og drikkeordrer – og dermed øge kundetilfredsheden og brugerens nøjagtighed.
Ordrebehandlingshastighed
Med udskrivningshastigheder på op til 170 mm/sek er de potentielle fordele for brugeren tydelige: hurtig ordrebehandling (og betaling), hurtigere drive-through-tjenester og forbedret kundetilfredshed.
Indbygget sensor for aftaget etiket
Den næste etiket udskrives automatisk, når den udskrevne etiket er taget.
Fleksibel installation
Brugerne kan placere printeren på det mest bekvemme sted takket være valget mellem vertikal, horisontal eller vægmonteret (ved hjælp af valgfrit beslag) installation.
Sparer papir
TM-L90LF har forbedret funktionalitet til papirreduktion, der inkluderer tilbageføring, justering af linjefremføring og en mindre skriftstørrelse. Den kan indstilles til at skære gennem klæbende områder, hvilket sparer papir. For yderligere at reducere papirforbruget udskriver den automatiske topmargenreduktionsfunktion toppen af den næste kvittering, før den skærer den aktuelle, når udskrivningen fortsætter efter automatisk skæring. Den understøtter mediebredder på 1,5 tommer, 2 tommer eller 3 tommer.
12 måneders indleveringsgaranti
| Printteknologi | Direkte termisk |
| Print bredde | 80mm |
| Printhastighed | 90 mm/sek. |
| Printtype | Direkte Termo |
| Opløsning | 203dpi |
| Udskrivning af tegn | Tekst, grafik |
| Halvskærer | Ja |
| Autocutter-holdbarhed | 1 million skæringer |
| Tegnsæt | ANK |
| Cutter | Ja |
Medie & Labels
| Maksimal rullediameter | 10,2 cm |
| Understøttet papirbredde | 80 mm |
Tilslutning & Porte
| Forbindelsesteknologi | Kablet |
| USB-port | Ja |
Batteri & Strøm
| AC-indgangsspænding | 24 V |
| Strømforbrug | 1800 mA |
Mål, Vægt & Design
| Produktfarve | Grå |
| Bredde | 140 mm |
| Dybde | 148 mm |
| Højde | 203 mm |
| Vægt | 1,9 kg |
| Antal pr. pakke | 1 stk. |
| Pakkebredde | 195 mm |
| Pakkedybde | 255 mm |
| Pakkehøjde | 240 mm |
| Pakkens vægt | 2,76 kg |
| Produkter pr. palle (UK) | 168 stk. |
| Produkter pr. palle | 112 stk. |
| Bufferstørrelse | 4 KB |
| Pallevægt (UK) | 0 g |
| Pallens bruttovægt | 0 g |
Driftsforhold
| Relativ luftfugtighed under drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 10 - 90% |
| Driftstemperatur (T-T) | 5-45 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -10 - 50 °C |
| Mean time between failures (MTBF) | 360000 h |
| Gennemsnitlige cyklusser mellem fejl (MCBF) | 35000000 |
Certificeringer
| Harmoniseret system (HS) kode | 84433210 |
| Sikkerhed | TÜV |
Øvrige specifikationer
| Maksimal opløsning | 203 x 203 DPI |
| Certificering | VCCI-klasse a, CE |
| Oprindelsesland | Kina |
| Manuel | Ja |