- Description
- Additional information
Description
Brodit 711410. Mobile device type: Handheld mobile computer, Type: Passive holder, Proper use: Indoor, Product colour: Black
With your PDA in a passive holder attached onto the dashboard it is always within easy reach -safe and convenient. The holder is mounted onto a tilt swivel so it is adjustable for avoiding light reflection on the screen. It is easy to put the PDA in the holder, and to take it out of the holder. You can connect e.g. a charging cable to the PDA when it is in the holder. Attach onto a Pedestal Mount.
Tilt swivel for easy adjustment
This product is equipped with a tilt swivel so you can easily adjust the angle for better viewing, or switch between portrait and landscape mode. Tilts 17° and swivels 360°. Mounting plate 42×50 mm with 4 mm AMPS-holes.
Wireless & Network
| Wireless charging | No |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Width | 67 mm |
| Depth | 82 mm |
| Height | 99 mm |
| Weight | 128 g |
Certifications
| Mobile device type | Handheld mobile computer |
| Proper use | Indoor |
| Compatibility | CK67 |
| Brand compatibility | Honeywell |
Other specifications
| Type | Passive holder |
| Device mount type | Screw mount |
| Built-in charger | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |