- Description
- Additional information
Description
Brodit Pedestal Mount. Maximum weight capacity: 3 kg, Material: Aluminium, Plastic, Product colour: Black
A Heavy Duty Pedestal Mount for a stable installation of your device in any vehicle and on any flat surface. Easy to set in any angle and position thanks to ball heads which tilt 210° and swivel 360°. AMPS holes, compatible with all Brodit holders with tilt swivel.
Display
| Maximum VESA mount | 42 x 50 mm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight | 354 g |
| Height | 180 mm |
| Width | 50 mm |
| Depth | 75 mm |
| Maximum weight capacity | 3 kg |
Other specifications
| Material | Aluminium, Plastic |