Datalogic Magellan 9550i, Flip-Up, Adaptive Scale, 2D, adaptive scale, poweredUSB, multi-IF
HIGHLIGHTS
- Built-in bar code reader Black, Grey
- Scanner type: 1D/2D
- GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, JAN Aztec Code, Data Matrix, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code
- Wired Standard interfaces: RS-232
- Power source type: AC
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Datalogic Magellan 9550i. Type: Built-in bar code reader, Scanner type: 1D/2D, Linear (1D) barcodes supported: GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, JAN. Connectivity technology: Wired, Standard interfaces: RS-232. Product colour: Black, Grey. Power source type: AC, Power consumption (typical): 2.6 W, Input frequency: 50 – 60 Hz
The Magellan 9550i is an in-counter bi-optic scanner designed for high performance and low power consumption targeted at price sensitive markets. It’s focused on saving the customer money while maintaining high levels of 1D and 2D performance. The Magellan 9550i can come equipped with an in-bonnet color camera to enable basic AI functionality like Produce Recognition when paired with a PC running AI software. It is a simple drop-in replacement for any of our existing bi-optic scanners. The 9550i is designed to operate at lower power than the competition while maintaining high levels of performance for both 1D and 2D codes. This means a lower TCO for the 9550i while throughput remains high.
Scan & Camera
| Scanner type | 1D/2D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, JAN |
Display
| Built-in display | Yes |
Connectivity & Ports
| Standard interfaces | RS-232 |
Processor & Memory
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
Battery & Power
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 2.6 W |
| AC adapter output voltage | 100 - 240 V |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black, Grey |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
Certifications
| Compliance certificates | RoHS |
Other specifications
| Type | Built-in bar code reader |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
| Connectivity technology | Wired |