Elo I-Series 2.0, 39.6 cm (15,6”), Projected Capacitive, Full HD, USB, BT, Ethernet, Wi-Fi, Intel Celeron, SSD
HIGHLIGHTS
- All-in-One tablet PC Black 100 W
- Intel® Celeron® G4900T 2.9 GHz Processor cores: 2
- Touchscreen 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080 TFT-LCD
- 4 GB DDR4-SDRAM 2666 MHz 1 x 4 GB
- 128 GB SSD
- Intel® UHD Graphics 610
- Wi-Fi 5 (802.11ac) Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Bluetooth 5.0
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Elo Touch Solutions I-Series 2. Product type: All-in-One tablet PC. Display diagonal: 39.6 cm (15.6″), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Touchscreen, Screen shape: Flat, Panel type: TFT-LCD. Processor family: Intel® Celeron®, Processor frequency: 2.9 GHz. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics 610. Product colour: Black
I-Series 2 with Intel
Elo’s I-Series 2 with Intel delivers commercial-grade computing with the capabilities, security and enterprise infrastructure of a powerful, Intel-based platform—all in a sleek, yet durable fixed tablet form factor.
Built on a modular platform and available with either 15-inch or 22-inch displays, the I-Series with Intel can be found in installations across the globe, from in-store interaction and point-of-sale to self-service, hospitality and corporate office environments. The uses are virtually unlimited.
Endless Versatility
The Elo I-Series offers versatility across environments. From retail and entertainment to corporate offices and signage, the I-Series is an excellent choice to meet the demands of continuous public use.
Feature-rich
Intel platform.
Windows, ChromeOS
Flex or Linux.
Elo’s I-Series utilizes the reliability-tested performance and security of Intel’s 9th-generation processors and vPro™ platform. Available with Windows 10, ChromeOS Flex or, for added flexibility, the I-Series offers models with no OS-all pretested with Linux SuSE, Ubuntu and Red Hat operating systems-allowing businesses to get the solution best suited for them.
Configure with Elo Edge Connect
Built with versatility in mind, the Elo Edge Connect system offers a wide assortment of peripherals that seamlessly attach to the edge of the touchscreen. And you can add or swap them out later as your needs change.
Stands & Mounts
With a standard VESA mount, we give you the flexibility to mount our products however you want.
Get Peace of Mind With EloCare
EloCare is service and support from the people who know your Elo products best. From extended warranties and on-site exchange to advance unit replacement and field services, the highly skilled Elo technical specialists will get you up and running.
3 years
Scan & Camera
| Built-in camera | No |
Media & Labels
| Storage media | SSD |
Display
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Panel type | TFT-LCD |
Connectivity & Ports
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| SSD interface | SATA |
Wireless & Network
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
Audio
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
Processor & Memory
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | G4900T |
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 2 MB |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 610 |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
Software & OS
| Operating system installed | No |
Battery & Power
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50-60 Hz |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Package width | 462 mm |
| Package depth | 216 mm |
| Package height | 346 mm |
| Package weight | 4.3 kg |
| Width (without stand) | 384.2 mm |
| Depth (without stand) | 246.4 mm |
| Height (without stand) | 43.8 mm |
| Weight (without stand) | 2.2 kg |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
Certifications
| Product type | All-in-One tablet PC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), CB, UKCA, CCC, China Compulsory Certification (CCC), VCCI, Norma Oficial Mexicana (NOM) |
Other specifications
| Response time | 25 ms |