Epson Receipt Printer EU-M30 (002), 80mm, Termo, Build-in, USB + SERIAL, NES, BLACK
HIGHLIGHTS
- Reliable hardware: Backed by our tried and trusted build quality
- High-quality prints: Ensure receipts remain legible
- Connectivity options: USB and serial as standard
- Easy installation and maintenance: Optional mounting kit for easy access to printer
- Certified as a component: Vendor free to certify the overall kiosk
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson EU-m30 (002): USB + Serial, NES, Black, No PSU, No Cable. Print technology: Thermal, Type: POS printer, Maximum resolution: 203 x 203 DPI. Maximum roll diameter: 8.3 cm, Supported paper width: 58 mm – 80 mm (Breite). Connectivity technology: Wired & Wireless. Sound pressure level (printing): 55 dB, Mean time between failures (MTBF): 360000 h, Autocutter durability: 1.5 million cuts. Product colour: Black
Kiosk receipt printer
The EU-m30 is based on the highly-successful TM-m30 printer and has been specifically designed for kiosk applications, following direct feedback from customers
High-quality, reliable hardware
Avoid downtime by choosing proven, reliable hardware from a market leader{s1. Ensure happy customers with high-quality and legible printed receipts. The EU-m30’s small footprint means less space is needed for the printer.
Easy to connect and monitor
The EU-m30 comes with USB and serial connectivity as standard. Once connected, the printers’ clear indicator LEDs allow operators to assess the printer condition at a glance.
Simple maintenance and installation
The EU-m30 comes with an optional mounting kit to help securely mount the printer to the kiosk. This also makes it easier to swap the printer out for necessary maintenance. A large button cover allows both the power and feed button to be shielded from unwanted presses.
Re-export made easier
The EU-m30 is certified as a component, leaving the vendor free to certify the overall kiosk.
24 months Carry in
| Print technology | Thermal |
| Sound pressure level (printing) | 55 dB |
| Autocutter durability | 1.5 million cuts |
| Print speed (receipt) | 250 mm/sec |
| Printing characters | Text, Graphic, Barcode |
| Character sets | ANK |
| Half-cutter | Yes |
| Column capacity | 48/57 |
| Print head life | 150.000.000 Impulse |
| Font styles | ANK |
Media & Labels
| Supported paper width | 58 mm - 80 mm (Breite) |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
Wireless & Network
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Software & OS
| Pre-installed software | TMNet WebConfig, ePOS-Device, ePOS-Display, ePOS-Print |
Battery & Power
| Power plug type | Type C |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 127 mm |
| Depth | 131 mm |
| Height | 127 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Package weight | 1.65 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 235 mm |
| Mounting position | Horizontal |
| Buffer size | 12 KB |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Mean time between failures (MTBF) | 360000 h |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 65000000 |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
Other specifications
| Type | POS printer |
| Country of origin | Philippines |
| Built-in sensors details | Paper End Sensor, Papier-Sensor |
| Lifetime | 17000000 lines |