Epson TM-T20IV, 8 dots/mm (203 dpi), cutter, USB, RS232, Ethernet
HIGHLIGHTS
- Economical: Automatic paper reduction function
- Modern design: Sleek, modern design, ideal for front of house
- Reliable: Mechanism life of 15 million lines
- Fast print speed: Print speed of 250mm/sec
- Flexible connectivity: The Epson TM-T20IV(101) supports USB + Serial
- Peace of mind: Epson is Europe's number one POS printer manufacturer{s1
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson TM-T20IV(102):USB+Serial+Ether, PS, Blk, EU, RS-232. Print technology: Thermal, Type: POS printer, Maximum resolution: 203 x 203 DPI. Printing media thickness: 53 – 75 µm, Maximum roll diameter: 8.3 cm, Supported paper width: 80 mm. Connectivity technology: Wired, USB connector: USB Type-A, Serial interface type: RS-232. Ethernet LAN data rates: 10,100 Mbit/s. Built-in barcodes: CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, ITF, UPC-A, UPC-E, Mean time between failures (MTBF): 360000 h, Autocutter durability: 2 million cuts
POS receipt printer
The combination of its fast print speeds, high reliability and economical operation, make this printer a must-have for small retail and speciality stores, hospitality venues and grocery stores.
Affordable
This easy-to-use model is our entry-level POS receipt printer and has an 80mm printing width. Its Automatic Paper Reduction feature reduces top and bottom margins, line feed width and barcode height, allowing for flexible receipt printing. This monitors and controls the amount of paper used. Paper costs are minimised by printing the top logo of the next receipt before cutting, so the top margin is further reduced by 12mm.
Reliable
With the mean time between failures (MTBF) of 360,000 hours and a mechanism life of 15 million lines, you can rely on the TM-T20IV in high-volume printing environments.
Flexible
The TM-T20IV comes with a built-in USB + Serial interface, making the model a long-term investment as it is possible to switch connectivity at any time.
Fast
Its print speed of 250mm/sec can save you time and its competitive price and running costs can save you money; ideal for when you need to beat queues quickly.
24 months Carry in
Scan & Camera
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Cutter | Yes |
| Printing media thickness | 53 - 75 µm |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Power consumption (printing) | 27.2 W |
| Character density | 22.6 cpi |
| Printing characters | Graphic |
| Print head life | 150 km |
| Character size | 1.25 x 3 mm |
Media & Labels
| Supported paper width | 80 mm |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Serial interface | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| USB connector | USB Type-A |
| Cables included | AC |
Wireless & Network
| Wi-Fi | No |
| Wall mountable | Yes |
Processor & Memory
| AC input voltage | 100 - 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
Battery & Power
| Power source type | DC |
| AC adapter included | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.96 W |
| DC output voltage | 24 V |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 140 mm |
| Depth | 199 mm |
| Height | 146 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Colour | No |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Mean time between failures (MTBF) | 360000 h |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 60000000 |
Certifications
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ICES |
| Safety warning | UL62368-1, CAN/CSA C22.2 No.62368-1 |
Other specifications
| Type | POS printer |
| Optional connectivity | Wireless LAN |
| Built-in sensors details | Paper End Sensor, Paper Near End Sensor |
| Receive buffer | 4 KB |