Labels, Epson, Normal Paper, High Gloss Label, W: 203 mm, H: 58000 mm, D: 152 mm, C: 76 mm
HIGHLIGHTS
- Self-adhesive printer label
- Die-cut label
- Roll Purpose: Receipt
- Rectangle
- Print technology: Inkjet
- Adhesive type: Permanent
- Heat-resistant
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson High Gloss Label, Continuous Roll, 203mm x 60m. Label type: Self-adhesive printer label, Type: Die-cut label, Format: Roll. Sheet width: 20.3 cm, Roll length: 60 m. Quantity per pack: 1 pc(s). Pallet gross length: 120 cm, Pallet gross width: 80 cm, Pallet gross height: 96 cm
Gloss-finished paper labels with permanent adhesive
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Rolls per pack | 1 |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
| Sheet width | 20.3 cm |
| Roll length | 60 m |
Wireless & Network
| Compatible products | ColorWorks C6500AE, ColorWorks C6500PE |
Dimensions, Weight & Design
| Finish type | Gloss |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Format | Roll |
| Shape | Rectangle |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
Certifications
| Purpose | Receipt |
| Brand compatibility | Epson |
Other specifications
| Type | Die-cut label |