Labels, Epson, Normal Paper, Premium Matte Label, W: 203 mm, H: 60000 mm, D: 152 mm, C: 76 mm
HIGHLIGHTS
- Continuous label
- White
- Print technology: Inkjet
- Adhesive type: Permanent
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson Premium Matte Label – Continuous Roll: 203mm x 60m. Product colour: White, Type: Continuous label, Print technology: Inkjet. Label width: 20.3 cm, Sheet length: 60 m, Label size: 76 mm x 127 mm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 320 mm, Package depth: 324 mm. Labels per roll: 265 pc(s). Minimum order quantity: 4 pc(s)
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Label size | 76 mm x 127 mm |
| Rolls per pack | 18 |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Labels per roll | 265 pc(s) |
| Label width | 20.3 cm |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
| Sheet length | 60 m |
Wireless & Network
| Compatible products | ColorWorks CW-C6500Ae |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Finish type | Matte |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 324 mm |
| Package height | 251 mm |
| Package weight | 8.71 kg |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Best uses | Healthcare, Logistics, Pharmacy |
Other specifications
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Country of origin | Poland |
| Type | Continuous label |