Epson label, Synthetic, BOPP High Gloss Label, W: 203 mm, H: 68000 mm, D: 152 mm, C: 76 mm
HIGHLIGHTS
- Material: Polypropylene (PP)
- Print technology: Inkjet
- Adhesive type: Permanent
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson BOPP High Gloss Label – Continuous Roll: 203mm x 68m. Material: Polypropylene (PP), Print technology: Inkjet, Adhesive material: Acrylic. Label width: 20.3 cm, Sheet length: 68 m, Core diameter: 7 cm. Quantity per pack: 4 pc(s)
Durable, synthetic BOPP-based (Biaxially Oriented Polypropylene) labels
With excellent ink drying time and resistant to water and heat, these polypropylene labels can be used for smudge-proof, accurate and durable full colour printing.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Core diameter | 7 cm |
| Label width | 20.3 cm |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
| Sheet length | 68 m |
Wireless & Network
| Compatible products | Epson ColorWorks C7500G<br />Epson ColorWorks C7500<br />ColorWorks CW-C6500Pe<br />ColorWorks CW-C6500Ae<br />ColorWorks CW-C6000Ae |
Dimensions, Weight & Design
| Finish type | Gloss |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Other specifications
| Material | Polypropylene (PP) |