RAM Mounts GDS Hardwire-Charger – 10-30VDC Input – 12VDC Output – Large DC 5.5mm
HIGHLIGHTS
- Hardwire charger includes male 5.5mm barrel connector; 10-32VDC input range, 12VDC output
- When upgrading devices, avoid rewiring by unplugging power connector and attaching new charger components
- Part of the GDS® Ecosystem™ to keep devices protected, connected, and charged in nearly any application
- Description
- Additional information
- Documents
Description
RAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V10-1U. Purpose: Docking station, Power supply type: Auto, Input voltage: 10 – 30 V. Product colour: Black, Red. Compliance certificates: CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), RCM, RoHS, UKCA, Certification: E-Mark. Doesn’t contain: Cadmium, Lead, Mercury. Outer diameter: 5.5 mm, Cable length: 1.2 m, Weight: 140 g
The GDS® Modular Hardwire Charger with 5.5mm Large Male DC cable is the ideal solution for providing power to any RAM® or GDS® DC powered docking station. When it comes time to upgrade, avoid any rewiring by simply unplugging the power connector and attaching the new charger components. This hardwire charger has an input of 10-32VDC input, making it ideal for most any vehicle applications. Always Protected. Always Connected.®
3-year
Connectivity & Ports
| Cables included | DC |
| Cable length | 1.2 m |
Processor & Memory
| Input voltage | 10 - 30 V |
Battery & Power
| Power supply type | Auto |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3.5 A |
| Power protection features | Humidity resistant, Over voltage, Reverse polarity, Short circuit |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black, Red |
| Weight | 140 g |
| Package type | Polybag |
| Outer diameter | 5.5 mm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| International Protection (IP) code | IP66 |
Certifications
| Purpose | Docking station |
| Certification | E-Mark |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), RCM, RoHS, UKCA |
Other specifications
| Doesn't contain | Cadmium, Lead, Mercury |