RAM Mounts GDS Hardwire-Charger – SAE/open wire ends – 10-30V DC input – 5-12V DC output – 25W – Power Delivery – USB-C connector
HIGHLIGHTS
- Hardwire charger includes USB Type-C male connection with input of 10-30VDC and output of 5-12VDC
- Supports Power Delivery
- When upgrading devices, avoid rewiring by unplugging power connector and attaching new charger components
- Part of the GDS® Ecosystem™ to keep devices protected, connected, and charged in nearly any application
- Description
- Additional information
Description
RAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V21CU. Purpose: Docking station, Power supply type: Indoor, Input voltage: 10 – 30 V. Product colour: Black, Orange. Cable length: 1 m, Weight: 204.116567 g. Package type: Polybag
The GDS® Modular 10-30V Power Delivery (25W) Male USB-C Hardwire Charger (RAM-GDS-CHARGE-V21CU) is the ideal solution for providing power to any USB Type-C GDS® vehicle solution. By connecting directly to the power source of your vehicle, the GDS® Charger delivers up to 12V of USB Type-C power to your device. When it comes time to upgrade, avoid any rewiring by simply unplugging the power connector and attaching the new charger components. This charger supports Power Delivery. Always Protected. Always Connected.
3 years
Connectivity & Ports
| Cable length | 1 m |
Processor & Memory
| Input voltage | 10 - 30 V |
Battery & Power
| Power supply type | Indoor |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2.5 A |
| Power protection features | Over voltage, Reverse polarity, Short circuit |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black, Orange |
| Weight | 204.116567 g |
| Package type | Polybag |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
Certifications
| Purpose | Docking station |