RAM Mounts GDS® Modular 10-30V Power Delivery Hardwire Charger with Male USB Type-C
HIGHLIGHTS
- Hardwire charger includes USB Type-C male connection with input of 10-30VDC and output of 5-15VDC
- Supports Power Delivery
- When upgrading devices, avoid rewiring by unplugging power connector and attaching new charger components
- Part of the GDS® Ecosystem™ to keep devices protected, connected, and charged in nearly any application
- Description
- Additional information
Description
RAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V3C-3U. Charger type: Auto, Power source type: DC. Input voltage: 10 – 30 V, Maximum output voltage: 15 V, AC adapter output current: 3 A. Power protection features: Over voltage, Reverse polarity, Short circuit. Cable length: 1 m, Product colour: Black
The GDS® Modular Hardwire Charger is the ideal solution for providing power to any USB Type-C GDS® vehicle solution. By connecting directly to the power source of your vehicle, the GDS® Charger delivers up to 15V of USB Type-C power to your device. When it comes time to upgrade, avoid any rewiring by simply unplugging the power connector and attaching the new charger components. This charger supports Power Delivery. Always Protected. Always Connected.
3 years
Connectivity & Ports
| Cable length | 1 m |
Wireless & Network
| Wireless charging | No |
Processor & Memory
| Input voltage | 10 - 30 V |
Battery & Power
| Charger type | Auto |
| Power source type | DC |
| Maximum output voltage | 15 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Power protection features | Over voltage, Reverse polarity, Short circuit |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (15V) | 3 A |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight | 208.65249 g |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
Certifications
| Certification | UL 62368-1 |
| Compliance certificates | WEEE, RoHS, CE, RCM, Federal Communications Commission (FCC) |
Other specifications
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |