RAM Mounts GDS Tough-Dock Holder (Latch) for Samsung Tab A9+- in IntelliSkin Next Gen Protective Sleeve – USB-C Connector
HIGHLIGHTS
- Spring-loaded vehicle dock featuring GDS® Technology™ uses an integrated pogo pin connector to provide high speed charging
- Designed specifically for the Samsung Galaxy Tab A11+ & Tab A9+ wrapped in an IntelliSkin® Next Gen protective sleeve
- Incorporated into the bottom docking cup is a USB Type-C Female connector for providing high speed charging to the dock
- RAM® Mounts Compatible™ and compatible with the GDS® Hand-Stand™ Hand Strap and Kickstand attachment
- Description
- Additional information
Description
RAM Mounts RAM-GDS-DOCK-SAM88CPU. Mobile device type: Tablet/UMPC, Type: Active holder, Proper use: Car/Indoor, Product colour: Black
The GDS® Tough-Dock™ is the newest vehicle dock in the GDS® Tech™ line of vehicle docks designed to support the Samsung Galaxy Tab A11+ & Tab A9+ in an IntelliSkin® Next Gen protective sleeve for your fleet. Using a USB Type-C power connector, the GDS® Tough-Dock™ supports high speed charging capabilities for the Samsung Galaxy Tab A9+. The GDS® Tough-Dock™ is compatible with RAM® ball and socket systems and requires a 4-hole AMPS pattern ball adapter. The GDS® Tough-Dock™ is backed by a 3-year warranty. Always Protected. Always Connected.
3 year
Connectivity & Ports
| Cable length | 0.215 m |
Battery & Power
| Power source type | USB |
| Output voltage | 5 - 20 V |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight | 703.068174 g |
| Package type | Polybag |
Certifications
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Proper use | Car/Indoor |
| Compatibility | Galaxy Tab A11+ & Tab A9+ |
| Brand compatibility | Samsung |
Other specifications
| Type | Active holder |
| Device mount type | Screw mount |
| Built-in charger | Yes |
| Orientation | Vertical |
| Material | Composite |