- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra 5095 Resin. Ribbon length: 450 m, Ribbon width: 15.4 cm, Quantity per box: 6 pc(s)
Resin Ribbon, 154mmx450m (6.06inx1476ft), 5095; High Performance, 25mm (1in) core, 6/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 15.4 cm |
Media & Labels
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Certification | UL/cUL |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Resin |
Related popular products
P1083320-038
Zebra Kit, Applicator Interface Card 5V-24V, ZT600 Series, ZT411, ZT421
1.299,00kr. Excl. VAT