TSC MH641T, 24 dots/mm (600 dpi), disp., RTC, USB, RS232, Ethernet
HIGHLIGHTS
- Direct thermal / Thermal transfer
- 600 x 600 DPI
- Maximum printing width: 10.4 cm Print speed: 152 mm/sec
- Built-in barcodes: 1D, 2D
- Connectivity technology: Wired
- USB port Ethernet LAN
- Display: LCD 10.9 cm (4.3") 480 x 272 pixels Colour display Backlight display
- 15.7 kg
- Description
- Additional information
- Documents
Description
TSC MH641T. Print technology: Direct thermal / Thermal transfer, Maximum resolution: 600 x 600 DPI, Print speed: 152 mm/sec. Connectivity technology: Wired, Ethernet LAN, USB port. Supported paper width: 104 mm. Product colour: Black, Grey
MH Series 4-Inch Performance Industrial Printers
This series features our flagship industrial barcode label printer with premium printhead technology, fast processor, and memory capacity to print high quality labels at the fastest speeds.
Scan & Camera
| Built-in barcodes | 1D, 2D |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Ribbon length | 600 m |
| Page description languages | DPL, EPL, ZPL, ZPL II |
| Ribbon width | 11.4 cm |
| Number of fonts | 8 |
| Rotated printing | Yes |
Media & Labels
| Media thickness | 0.06 - 0.28 mm |
| Supported paper width | 104 mm |
| Maximum media length | 2.54 m |
| Core diameter | 7.62 cm |
Display
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Colour display | Yes |
| Display resolution | 480 x 272 pixels |
| Backlight display | Yes |
| Built-in display | Yes |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Cables included | AC, USB |
Processor & Memory
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Built-in processor | Yes |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black, Grey |
| Width | 276 mm |
| Depth | 502 mm |
| Height | 326 mm |
| Weight | 15.7 kg |
| Colour | No |
Operating Conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
Certifications
| Certification | FCC Class A, CE Class A, RCM Class A, UL, cUL, TÜV/safety, CCC, KC, BIS, ENERGY STAR |
Other specifications
| Control type | Buttons, Touch |
Related popular products
ZD6A143-32EL02EZ
Zebra TT Printer (74/300M) ZD621, Color Touch LCD, 300 dpi, USB, USB Host,
7.499,00kr. Excl. VAT
ZQ52-BUW002E-00
Zebra DT Printer ZQ521, media width 4.45inch/113mm, English/Latin fonts,
7.399,00kr. Excl. VAT
ZT42162-T2E0000Z
Zebra TT Printer ZT421, 6in., 203 dpi, Euro and UK Cord, Serial, USB,
25.799,00kr. Excl. VAT
ZT42163-T2E0000Z
Zebra TT Printer ZT421, 6in., 300 dpi, Euro and UK Cord, Serial, USB,
28.999,00kr. Excl. VAT
CLE321XEBXPX
Citizen CL-E321 Printer_ Peeler, LAN, USB, Serial, Black, EN Plug
3.569,00kr. Excl. VAT