TSC TC210, 8 dots/mm (203 dpi), disp., RTC, TSPL-EZ, USB, RS232, BT, Ethernet, Wi-Fi
HIGHLIGHTS
- Direct thermal / Thermal transfer
- 203 x 203 DPI
- Printing colours: Black
- Maximum printing width: 10.8 cm Print speed: 152 mm/sec
- Built-in barcodes: Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, EAN128, EAN13, ITF-14, POSTNET, UPC-A, UPC-E
- Connectivity technology: Wired & Wireless
- USB port Ethernet LAN Wi-Fi Bluetooth 4.2
- Display: TFT 5.84 cm (2.3") 320 x 240 pixels Colour display
- 2.3 kg
TSC TC210, 8 dots/mm (203 dpi), disp., RTC, TSPL-EZ, USB, RS232, BT, Ethernet, Wi-Fi
TC210, 203 dpi, 2.3″ TFT 320×240, 64MB SDRAM, 128MB Flash, SD Card up to 32GB, Media width 20-112mm, USB + RS-232 + Ethernet +USB host, Wi-Fi, Navy
3.480,00kr. Excl. VAT
- Description
- Additional information
- Documents
Description
TSC TC210. Print technology: Direct thermal / Thermal transfer, Maximum resolution: 203 x 203 DPI, Print speed: 152 mm/sec. Connectivity technology: Wired & Wireless, Ethernet LAN, Wi-Fi, Bluetooth, Bluetooth version: 4.2, USB port. Product colour: Navy
The TSC TC series of desktop thermal barcode printers is based on the best features our bestselling TTP-245C Series with some colorful improvements. Like the TTP-245C Series, the TC features a small footprint and the high performance that customers have come to expect from TSC. Durable, reliable and fast, TC series printers produce 4-inch-wide labels, tags or receipts at up to 6 ips, offering a price-performance combination that is unmatched by other desktop thermal barcode printers on the market.
The TC Series is designed for ease of use. Media and ribbons are easy to install. The printer uses thermal transfer ribbons of up to 110 meters in length on 0.5″ notched cores. The media cabinet holds label rolls up to 5 inches in diameter on 1″ or 1.5″ cores and are easily loaded into a center biased spring loaded roll holder.
Standard communications interfaces for TC210 and TC310 models includes Ethernet, USB 2.0, USB host port (to support optional scanners and keyboards) and serial RS-232.
Scan & Camera
| Built-in barcodes | Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, EAN128, EAN13, ITF-14, POSTNET, UPC-A, UPC-E |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Ribbon length | 110 m |
| Page description languages | TSPL-EZ |
| Ribbon width | 4 cm |
| Number of fonts | 8 |
| Minimum print length | 25.4 m |
| Rotated printing | Yes |
| Printing colours | Black |
| Power consumption (printing) | 90 W |
Media & Labels
| Maximum label width | 10.8 cm |
| Maximum label length | 2.5 m |
| Media thickness | 0.06 - 0.19 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Core diameter | 3.81 cm |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 5.84 cm (2.3") |
| Colour display | Yes |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Built-in display | Yes |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Windows operating systems supported | Yes |
Wireless & Network
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
Processor & Memory
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| AC input voltage | 100- 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Built-in processor | Yes |
Battery & Power
| AC adapter output voltage | 2.5 V |
| AC adapter output current | 3.75 A |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Navy |
| Width | 203 mm |
| Depth | 259.3 mm |
| Height | 191.5 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Colour | No |
| Package type | Box |
Operating Conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Certification | FCC Class B, CE Class B, C-Tick Class B, UL, cUL, TÜV/safety, CCC, CoC-Mexico |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
Other specifications
| Optional connectivity | Bluetooth |