Zebra ZT411 Label Printer, TT, 300dpi, Ethernet,
HIGHLIGHTS
- Direct thermal / Thermal transfer POS printer
- 300 x 300 DPI
- 2.4 ips
- Built-in display 10.9 cm (4.3")
- Connectivity technology: Wired & Wireless
- USB port Ethernet LAN Bluetooth Serial interface
- Built-in barcodes
- Internal memory: 256 MB Built-in processor
- Black, Grey
- 16.3 kg
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra ZT411. Print technology: Direct thermal / Thermal transfer, Type: POS printer, Maximum resolution: 300 x 300 DPI. Printing media thickness: 0.058 – 0.25 µm, Maximum printing width: 10.4 cm, Maximum media length: 450 m. Connectivity technology: Wired & Wireless, Serial interface type: RS-232, Standard interfaces: Bluetooth, Ethernet, RJ-45, RS-232. Ethernet LAN data rates: 10,100 Mbit/s. Built-in barcodes: Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, LOGMARS, Planet, POSTNET, Plessey,…, Internal memory: 256 MB, Page description languages: EPL, ZPL, ZPL II
Drive productivity with the ZT400 Series. Constructed with an all-metal frame and bi-fold door, these printer are durable and allow easy access. The 4.3-inch full-color touch display with intuitive interface makes them easy to use, and shows color-coded printer status alerts. Configure your printer your way with advanced technology, along with two open communication slots. These printers keep your critical operations running efficiently today, and give you the flexibility to add features in the future as you need them.
Available in three print resolutions and two print widths, the ZT400 Series addresses a broad array of applications. They are easy to integrate and manage with Zebra’s Print DNA suite of applications, utilities and developer tools—all powered by Link-OS®.
Scan & Camera
| Built-in barcodes | Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, LOGMARS, Planet, POSTNET, Plessey, Standard 2/5 |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 356 mm/sec |
| Cutter | Yes |
| Printing media thickness | 0.058 - 0.25 µm |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Page description languages | EPL, ZPL, ZPL II |
Media & Labels
| Maximum media length | 450 m |
| Storage media | Flash |
| Storage media type | Flash |
Display
| Maximum resolution | 2.4 ips |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Serial interface | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Standard interfaces | Bluetooth, Ethernet, RJ-45, RS-232 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Yes |
Wireless & Network
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
Processor & Memory
| Flash memory | 512 MB |
| RAM capacity | 256 GB |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Internal memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor family | Cortex-A7 |
Battery & Power
| Power source type | AC |
| AC adapter included | Yes |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black, Grey |
| Width | 269 mm |
| Depth | 495 mm |
| Height | 324 mm |
| Weight | 16.3 kg |
| Package weight | 18.6 kg |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
In the box
| Quick start guide | Yes |
Other specifications
| Type | POS printer |