- Description
- Additional information
Description
Bixolon BCD-2000. Display digits: 120 digits. Product colour: Black, Tilt angle range: 0 – 13°. Interface: RS-232, Optional connectivity: Serial (RS-232), USB 2.0. Power source type: USB, USB port voltage: 5 V. Width: 220.4 mm, Depth: 105.4 mm, Height: 528 mm
The BCD-2000 is a highly reliable, traditional Super Twister Nematic LCD Customer Display. Supporting up to 4 lines of text (max 120 character display) and two character font options. Flexible character alignment on display (horizontal, vertical, font and line spacing), accompanied by a simple image download and display utility.
Featuring an adjustable display height and optional wall mount. The display offers 13° five option angle adjustor and a 360° screen rotation. Supporting an easy connection to the host, with a plug in and play USB setup. The BCD-2000 is compatible with all major operating systems including Android™, iOS™ and Windows®.
Display
| Display digits | 120 digits |
Connectivity & Ports
| Interface | RS-232 |
| USB port voltage | 5 V |
Battery & Power
| Power source type | USB |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 220.4 mm |
| Depth | 105.4 mm |
| Height | 528 mm |
| Weight | 850 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
Other specifications
| Tilt angle range | 0 - 13° |
| Optional connectivity | Serial (RS-232), USB 2.0 |