Epson DM-D30-111 Customer Display
HIGHLIGHTS
- Clear blue and white LCD: Sharp and easily legible for maximum customer benefit
- Works with TM-M30 printer: Designed to mount on the TM-M30 for a complete solution
- 20 column two-line display: Display detailed information simply and clearly
- USB powered: USB power and data connection for simple integration
- Upgrade options: USB extension cable and wireless options available
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson DM-D30 (111): Customer Display for TM-m30 Black. Display type: LCD, Display number of lines: 2 lines, Display digits: 40 digits. Product colour: Black, Mean time between failures (MTBF): 30000 h, Country of origin: Taiwan. Interface: USB 2.0. AC adapter output voltage: 5 V. Width: 130 mm, Depth: 100 mm, Height: 68 mm
Clear, versatile display
Add a versatile DM-D30 Series display to your Epson M30 POS printer, or other POS device, to display easily readable customer-friendly purchase information at the till.
Simple to read and user-friendly
The DM-D30 display has a compact, high brightness LCD screen and easily readable two-line by 20-column format, and offers high-speed data transfer, flash memory and an extensive font table. The compact yet easily readable blue and white LCD display can be easily mounted on our M30 printer, providing customers with information at a glance
Flexible interface for easy integration
Easy connection and power via USB means straightforward integration. Meanwhile, full ESC/POS and OPOS compatibility and option to upgrade to wireless or USB extension cable mean the D30 can be positioned exactly where you need it.
12 months Carry in
Display
| Display type | LCD |
| Display number of lines | 2 lines |
| Display digits | 40 digits |
| Display brightness | 100 cd/m² |
| Viewing angle | 35° |
| Display size (HxV) | 128 x 43 mm |
Connectivity & Ports
| Interface | USB 2.0 |
Battery & Power
| AC adapter output voltage | 5 V |
Dimensions, Weight & Design
| Digit size (W x H) | 4.1 x 8.3 dot |
| Digit colour | White |
| Illumination colour | Blue |
| Product colour | Black |
| Width | 130 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 68 mm |
| Weight | 270 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 127 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 460 g |
| Products per pallet | 490 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 177.4 cm |
| Products per pallet layer | 70 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 100 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 700 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 177.4 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
Operating Conditions
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
Other specifications
| Country of origin | Taiwan |