Elo 3203L, Touch Monitor, 31,5”, Full HD
HIGHLIGHTS
- Horizontal/Vertical Black
- 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels LED 382 cd/m²
- Touchscreen 8 ms
- Built-in speaker(s) 10 W
Elo 3203L, Touch Monitor, 31,5”, Full HD
31.5”, 1920×1080, 16:9, TouchPro PCAP, 8 ms, HDMI, USB, DP, TRS, RJ-45, HDCP, RMS 2x 5W, 764.7×459.1×57.2 mm
9.995,00kr. Excl. VAT
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Elo Touch Solutions 3203L. Display diagonal: 80 cm (31.5″), Display technology: LED, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display brightness: 382 cd/m², HD type: Full HD, Touchscreen. Product colour: Black
Elo’s 32-inch touchscreen display provides a brilliant canvas for adding interactivity to any environment. Perfect for everything from endless aisle and brand experiences to menu boards, collaborative meetings and dashboarding, the 3203L offers a sleek, slim design built to withstand the rigors of continuous commercial use. And with Elo’s computer modules, you can easily turn the display into a powerful, all-in-one, life-size tablet.
Enabling up to 40 touches with fast and extremely sensitive response time and anti-friction glass to minimize heat as fingertips drag across the screen, Elo’s 3203L with industry leading TouchPro PCAP technology is designed with the user in mind. And with touch thru capability, the interactive display can be mounted behind a mirror, in a counter or in a fully encased kiosk for added durability or aesthetics.
Collaboration for All Environments
Purpose-built to make collaboration easy – simply add the Huddle Kit with the 3203L Interactive Display to enable seamless meetings and heightened teamwork with the effectiveness of an in person meeting. Start driving concepts and innovation beyond what a phone call, projector or whiteboard and dry erase marker once did.
Elo Edge Connect Lets You do More
Expand your touchscreen’s potential by adding a payment device, barcode scanner, camera, NFC/RFID or one of our many other accessories. With the Elo Edge Connect system, accessories snap on to the edge of the touchscreen for a clean design and extended functionality.
Add Windows Computing
Power with Ease
The commercial-grade computer module transforms Elo’s touchscreen into a powerful, all-in-one, touch computer platform. Running Intel Core 7th-Generation CPUs and enhanced graphics engine, the ECMG4s make field installation and maintenance easy with no external cables required.
Android – Scalability
Simplified
With the Elo Backpack, an Android-powered compute engine, you can transform any Elo touchscreen into a scalable and powerful media platform. Powered by EloView, content-delivery and remote-management of your entire network has never been easier. The low-power, solid-state, fan-less computing solution offers everything needed in an affordable, compact design.
3-year with AUR included
Scan & Camera
| Horizontal scan range | 30 - 135 kHz |
| Vertical scan range | 24 - 64 Hz |
| Built-in camera | No |
Display
| Display diagonal | 80 cm (31.5″) |
| Display technology | LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 382 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| HDMI ports quantity | 2 |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display viewable area (HxV) | 698.4 x 392.9 mm |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TFT |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800 (WXGA), 1280 x 960, 1366 x 768, 1440 x 900 (WXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080) |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 29 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| DisplayPort version | 1.2 |
Connectivity & Ports
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
Wireless & Network
| Wall mountable | Yes |
Audio
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in microphone | No |
Processor & Memory
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Battery & Power
| Power consumption (typical) | 44 W |
| Power consumption (standby) | 1.43 W |
| Power consumption (off) | 0.29 W |
| Power supply type | AC |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Package width | 890 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 640 mm |
| Package weight | 15.3 kg |
| Weight (without stand) | 11.9 kg |
| Height (without stand) | 459.1 mm |
| Depth (without stand) | 57.2 mm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Certification | UL 62368-1FCCcUL, ICCB (IEC/EN60950-1+IEC/EN62368-1)CEVCCIRCMCCC, RoHSIK07, UL60950 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
Other specifications
| Response time | 8 ms |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| HDCP | Yes |