Epson Premium Matte Label 102 x 76mm,
HIGHLIGHTS
- White
- Print technology: Inkjet
- Adhesive type: Permanent
- Heat-resistant
- Labels per pack: 440 pc(s)
- Description
- Additional information
- Documents
- Similar products
Description
Epson Premium Matte Label – Die-cut Roll: 102mm x 76mm, 440 labels. Product colour: White, Print technology: Inkjet, Adhesive material: Acrylic. Label width: 10.2 cm, Label height: 7.6 cm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 113 mm, Package depth: 108 mm. Labels per pack: 440 pc(s). Products per pallet: 648 pc(s), Pallet gross length: 120 cm, Pallet gross width: 80 cm
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Labels per pack | 440 pc(s) |
| Label width | 10.2 cm |
| Label height | 7.6 cm |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
Wireless & Network
| Compatible products | Epson TM-C3400BK <br />Epson TM-C3400-LT<br />Epson ColorWorks C7500G<br />Epson ColorWorks C7500<br />ColorWorks CW-C6500 <br />ColorWorks CW-C6000Pe<br />ColorWorks CW-C6000Ae<br />ColorWorks CW-C60 |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Finish type | Matte |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package weight | 609 g |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 102 cm |
| Products per pallet layer | 216 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 288 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 102 cm |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Other specifications
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Country of origin | Poland |