RAM Mounts Screw Terminal Set
HIGHLIGHTS
- 2.5" round plate connects to RAM® device holders containing the universal AMPS hole pattern
- Includes 4" clamping base for posts and a short length, C size RAM® double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
- Made of powder-coated, marine-grade aluminum for durability and reliability in the most demanding environments
- Description
- Additional information
Description
RAM Mounts RAM-101U-B-247. Maximum weight capacity: 1.81436948 kg, Ball diameter: 3.81 cm, Material: Aluminium, Product colour: Black
The RAM® Universal Post Clamp Mount with Round Plate – C Size Short Arm (RAM-101U-B-247) is a mounting solution designed to secure large handheld devices to forklifts. This kit consists of one (1) double socket C size medium arm, one (1) round plate with C size ball, and one (1) square post clamp. The square post clamp will wrap around a square post with a maximum width of 4″ and is tightened by screwing the two plates together with the included nuts and bolts. The RAM® rubber ball and socket technology dampens shock and vibration, as well as allows for almost infinite adjustment and perfect viewing angles.
Lifetime
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight | 948.008053 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ball diameter | 3.81 cm |
| Maximum weight capacity | 1.81436948 kg |
| Mounting hole pattern (W x D) | 29.9974 x 37.9984 mm |
| Maximum weight | 1.81436948 kg |
Other specifications
| Material | Aluminium |