- Description
- Additional information
Description
Star Micronics TSP743 II. Print technology: Thermal transfer, Print speed: 250 mm/sec. Product colour: White
| Print technology | Thermal transfer |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum printing width | 8.25 cm |
Connectivity & Ports
| Ethernet LAN | No |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
Wireless & Network
| Wi-Fi | No |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Width | 147 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Colour | No |
Operating Conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Certification | UL, C-UL, TÜV, FCC, VCCI, EN55022, CE, Gost |
Related popular products
39472390
Star Micronics, TSP143IIIU USB Grey EU&UK receipt Printer with all accessories included in box.
1.459,00kr. Excl. VAT
39473090
Star Micronics, Thermal, TSP143IV UE 80mm Wide Paper, 24VDC Internal Power Supply, Cutter,
1.890,00kr. Excl. VAT
C31CJ52111
Epson TM-L100 (111): USB + Ethernet + Lightning, Black, PS, EU, Liner-Free
3.397,00kr. Excl. VAT