- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra 5095 Resin. Ribbon length: 74 m, Ribbon width: 3.3 cm, Quantity per box: 12 pc(s)
Resin Ribbon, 33mmx74m (1.3inx242ft), 5095; High Performance, 12mm (0.5in) core, 12/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 3.3 cm |
Media & Labels
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.2 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Certification | UL/cUL |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Resin |
Related popular products
P1112640-054
Zebra Kit, Media Core Adaptors for 1.5inch, 2 & 3inch Diameter Media Cores, (set of 2 each)
265,00kr. Excl. VAT
P1083320-038
Zebra Kit, Applicator Interface Card 5V-24V, ZT600 Series, ZT411, ZT421
1.299,00kr. Excl. VAT