USB-C Panel Install Charger with bare wires, cable length 150 mm
HIGHLIGHTS
- USB-C charging port with USB Power Delivery 45W for the fastest charging speeds
- Charges smartphones 30% faster than comparable products from other manufacturers
- Charges smartphones 50% faster than products with USB-A ports from other manufacturers
- Easy installation and compatible with switch programs from Berker and Inprojal
- Suitable for wall thicknesses up to 17 mm
- Safe design with rounded edges, protection against short circuits, overvoltage, and high temperatures
- Comes with open cable ends and a 150 mm cable
- Description
- Additional information
Description
RAM Mounts 560006. Charger type: Auto, Charger compatibility: Smartphone, Tablet, Smartwatch, Mobile computer. Input voltage: 24 V, Maximum output voltage: 20 V. USB Type-C ports quantity: 1, Fast charging. Cable length: 0.15 m, Product colour: Black
The Single USB-C Charger delivers powerful and fast charging with up to 45 watts via USB Power Delivery, making it ideal for caravans, boats, and RVs.
The ingeniously simple connection will be the universal standard for charging sockets in the future, making it the perfect platform for ultra-fast charging of tablets, notebooks, and smartphones.
Connectivity & Ports
| Cable length | 0.15 m |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 45 W |
Processor & Memory
| Input voltage | 24 V |
Battery & Power
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet, Smartwatch, Mobile computer |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery |
| Maximum power | 45 W |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2 A |
| Output current (12V) | 3 A |
| Output current (20V) | 2.25 A |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Depth | 44.5 mm |
| Weight | 25 g |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 90 °C |
Other specifications
| Operating principle | Contact |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
Related popular products
CBL-MC18-EXINT1-01
Zebra MC18 Cradle Interconnection Extension Cable (12.6 Inch)
169,00kr. Excl. VAT