Zebra DS8178-HC FIPS PREZ CRADLE FAST
HIGHLIGHTS
- Handheld bar code reader White
- Scanner type: 1D/2D Sensor type: LED
- Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1 DataBar Expanded, Interleaved 2 of 5, MSI, Plessey, U.P.C. Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39
- Tilt reading angle: 0 - 360°
- Wired & Wireless Standard interfaces: RS-232, USB, Keyboard wedge
- Bluetooth Low Energy (BLE)
- Power source type: Battery Lithium-Ion (Li-Ion) 2500 mAh
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra DS8178-HC. Type: Handheld bar code reader, Scanner type: 1D/2D, Sensor type: LED. Connectivity technology: Wired & Wireless, Standard interfaces: RS-232, USB, Keyboard wedge, Wireless range: 100 m. Product colour: White, International Protection (IP) code: IP42. Power source type: Battery, Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion), Battery type: Built-in battery. Weight: 235 g, Width: 66 mm, Depth: 107 mm
Zebra’s premium DS8178-HC cordless scanner is purpose-built for healthcare environments and clinician workflows. With unparalleled performance to read the toughest barcodes in any condition, clinicians can stay focused on patient care. Two interchangeable power options can be swapped at any time, right in your facility, providing the flexibility to meet changing business needs while protecting your original investment.
3 year
Scan & Camera
| Scanner type | 1D/2D |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Pitch reading angle | 0 - 60° |
| Yaw reading angle | 0 - 60° |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1 DataBar Expanded, Interleaved 2 of 5, MSI, Plessey, U.P.C. |
Connectivity & Ports
| Standard interfaces | RS-232, USB, Keyboard wedge |
| Number of batteries supported | 1 |
Wireless & Network
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
Processor & Memory
| Input voltage | 5 V |
Battery & Power
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2500 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life | 83 h |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Weight | 235 g |
| Width | 66 mm |
| Depth | 107 mm |
| Height | 168 mm |
| Wavelength | 528 nm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| International Protection (IP) code | IP42 |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Other specifications
| Type | Handheld bar code reader |
| Sensor type | LED |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Number of reads per charge | 65000 |
| PC connection | RS-232/USB |