- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra 2100 Wax. Ribbon length: 450 m, Ribbon width: 6 cm, Quantity per box: 12 pc(s)
Wax Ribbon, 60mmx450m (2.36inx1476ft), 2100; High Performance, 25mm (1in) core, 12/box
The 2100 ribbon is a high-performance resin-enhanced wax offering superior abrasion resistance when compared to conventional wax products.Excellent print quality on normal and rotated bar codes on coated and uncoated labels and tagsLow printhead energy requirements make it the ideal choice for high speed prints up to 14 ips.Recommended for shelf and pallet labeling, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail applications.Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 6 cm |
Media & Labels
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 2.5 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Wax |

