- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra 5100 Resin. Ribbon length: 450 m, Ribbon width: 8.3 cm, Quantity per box: 6 pc(s)
Resin Ribbon, 83mmx450m (3.27inx1476ft), 5100; Premium, 25mm (1in) core, 6/box
The 5100 premium resin ribbon offers exceptional heat, chemical, and abrasion resistance, and an excellent choice for printing extremely dense barcodes and high-resolution graphics.Ideal for applications where labels are exposed to high temperatures and harsh environments: circuit board (PCB) labeling, replacements for laminated labels, or resistance to extreme chemicals.Ultra high temperature resistance in combination with Zebra’s Z-Supreme label materialsUL/cUL Certified.For use on matte and gloss synthetics
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.3 cm |
Media & Labels
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Certification | UL/cUL |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Resin |
