- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra 5095 Resin. Ribbon length: 450 m, Ribbon width: 8.9 cm, Quantity per box: 6 pc(s)
Resin Ribbon, 89mmx450m (3.5inx1476ft), 5095; High Performance, 25mm (1in) core, 6/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.9 cm |
Media & Labels
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Certification | UL/cUL |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Resin |
Related popular products
05319BK08345
ZEBRA TT RIBBON BLACK 83MM . Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
117,00 € Excl. VAT
02100BK08945
ZEBRA TT RIBBON 89MM, 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
150,00 € Excl. VAT
02100BK06045
ZEBRA TT RIBBON 60MM 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
101,00 € Excl. VAT
02300BK11030
ZEBRA RIBBON WAX 2300 110X300M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
109,00 € Excl. VAT
02300BK06030
ZEBRA RIBBON WAX 2300 60X300M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
59,00 € Excl. VAT
03200BK04045
ZEBRA TT RIBBON 40mm 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
60,00 € Excl. VAT
03400BK04045
ZEBRA TT RIBBON 40mm 450M W/RESIN. Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
46,00 € Excl. VAT
03200BK15645
ZEBRA TT RIBBON 156mm 450M . Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
233,00 € Excl. VAT
05095BK08345
ZEBRA TT RIBBON BLACK 83MM. Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
245,00 € Excl. VAT
