- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra 1600 Wax. Ribbon length: 450 m, Ribbon width: 8.3 cm, Quantity per box: 18 pc(s)
Wax Ribbon, 83mmx450m (3.27inx1476ft), 1600; Economy, 25mm (1in) core, 18/box
Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.Ideal for general purpose labeling, shelf labels, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail tags and labelsSuitable for printing on most uncoated and coated paper labels and tagsGood print quality at speeds up to 254mm/sec (10ips) and 152mm/sec (6ips) for rotated barcodes
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.3 cm |
Media & Labels
| Rolls per pack | 18 |
| Core diameter | 2.5 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 18 pc(s) |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Wax |
