Elo 5554L, 138.6cm (54.6”), infrared, 4K, USB-C, Ethernet, kit, black
HIGHLIGHTS
- VESA for PC mounting
- Power brick and power cable mounting
- External PC power passthrough
- Contained cable routing
- Description
- Additional information
Description
Elo Touch Solutions 5554L. Product design: Kiosk design. Display diagonal: 138.7 cm (54.6″), Display technology: LED, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 450 cd/m², HD type: 4K Ultra HD, Touchscreen. Product colour: Black
Interactive Display
Elevate your applications with Elo’s 5554L 55‑inch touch screen monitor that brings interactivity to any setting. With support for up to 40 simultaneous touches, lightning-fast responsiveness, and anti-friction glass, Elo’s 5554L prioritizes the user experience. And by combining the touch display with the Elo Backpack or a Brightsign player, you can effortlessly convert this display into a versatile, life-sized 55‑inch tablet.
The back of your display
never looked so clean.
Find the perfect digital signage display for your applications, with sizes ranging from 32 inches to 65 inches.
Connect your accessories to the edge. With up to 1.2 Amps, you can easily run four Elo Edge Connect peripherals at one time.
Whether you’re enhancing your retail environment with endless aisle, engaging customers with easy to use self-service kiosks, guiding visitors with interactive wayfinding or helping doctors and patients interact in the hospital, the 5554L digital signage display offers a sleek, minimalistic design engineered to withstand the demands of continuous commercial use.
Touch Thru Glass Enabled with PCAP
With touch thru capability, Elo’s TouchPro™ PCAP interactive displays
can be mounted behind a mirror, in a counter or in a fully encased
kiosk for added durability or aesthetics.
Versatile mounting options for
commercial interactive displays.
Our commercial-grade interactive displays can be mounted in
landscape, portrait and tabletop orientations, providing optimal
flexibility for mounting to a wall, in a kiosk or tabletop.
Designed for the demands
of commercial environments.
Built for 24/7 use in high-traffic environments with UL-60950 and IK-07 compliance,
Elo’s 5554L delivers the reliability and durability businesses need even in the most
demanding conditions. With the addition of extended product life cycles and global
certifications, you can trust in the long-term performance and suitability of the 5554L
for diverse international markets.
Get peace of mind
with EloCare.℠
EloCare delivers service and support from the people who know your Elo products best. And as part of the three-year standard warranty for large format digital signage displays, Elo offers complimentary advance unit replacement to cover you in the unfortunate event your device requires service.
Quality that
is built to last.
We engineer each product with a goal that goes beyond meeting expectations; we aim to exceed them. By integrating our technology into your operations, you are partnering with us – and as your partner, we are committed to delivering reliable products so you can focus on growth and innovation, confident in the knowledge that we stand behind our products, ready to support you every step of the way.
3 year
Display
| Display diagonal | 138.7 cm (54.6") |
| Display technology | LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen technology | Infrared |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| HDMI ports quantity | 2 |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Panel type | TFT-LCD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Active display area (W x H) | 1209.6 x 680.4 mm |
| Display width | 1271.8 mm |
| Display depth | 70 mm |
| Display height | 742.6 mm |
Connectivity & Ports
| Cables included | AC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Placement supported | Indoor |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| RS-232 interface | Yes |
Audio
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
Processor & Memory
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum frame rate | 60 fps |
Battery & Power
| Power consumption (typical) | 110.72 W |
| Power consumption (standby) | 2.3 W |
| Power consumption (off) | 0.28 W |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 30.1 kg |
| Package width | 1460 mm |
| Package depth | 1040 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 38.6 kg |
| Product design | Kiosk design |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
Certifications
| Certification | FCC |
| Purpose | Universal |
Other specifications
| Response time | 8 ms |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Orientation | Horizontal |