Elo 5554L, 138.6cm (54.6”), Projected Capacitive, 4K, USB-C, Ethernet, kit, black
HIGHLIGHTS
- Indoor Interactive flat panel Black
- 138.7 cm (54.6") 3840 x 2160 pixels LCD 430 cd/m²
- Touchscreen 8 ms
- Ethernet LAN
- Built-in speaker(s) 20 W
- Description
- Additional information
Description
Elo Touch Solutions 5554L. Product design: Interactive flat panel. Display diagonal: 138.7 cm (54.6″), Display technology: LCD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 430 cd/m², HD type: 4K Ultra HD, Touchscreen. Operating hours (hours/days): 24/7. Product colour: Black
Elevate your applications with Elo’s 5554L 55‑inch touch screen monitor that brings interactivity to any setting. With support for up to 40 simultaneous touches, lightning-fast responsiveness, and anti-friction glass, Elo’s 5554L prioritizes the user experience. And by combining the touch display with the Elo Backpack or a Brightsign player, you can effortlessly convert this display into a versatile, life-sized 55‑inch tablet.
Remote device management enabled with EloView.
With the addition of the integrated IoT control, you can easily manage your device settings with EloView, Crestron or your preferred MDM solution via provided APIs.
Touch Thru Glass Enabled with PCAP
With touch thru capability, Elo’s TouchPro® PCAP interactive displays can be mounted behind a mirror, in a counter or in a fully encased kiosk for added durability or aesthetics.
Versatile mounting options for commercial interactive displays.
Our commercial-grade interactive displays can be mounted in landscape, portrait and tabletop orientations, providing optimal flexibility for mounting to a wall, in a kiosk or tabletop.
Designed for the demands of commercial environments.
Built for 24/7 use in high-traffic environments with UL-60950 and IK-07 compliance, Elo’s 5554L delivers the reliability and durability businesses need even in the most demanding conditions. With the addition of extended product life cycles and global certifications, you can trust in the long-term performance and suitability of the 5554L for diverse international markets.
Get peace of mind with EloCare.
EloCare delivers service and support from the people who know your Elo products best. And as part of the three-year standard warranty for large format digital signage displays, Elo offers complimentary advance unit replacement to cover you in the unfortunate event your device requires service.
Quality that is built to last.
We engineer each product with a goal that goes beyond meeting expectations; we aim to exceed them. By integrating our technology into your operations, you are partnering with us – and as your partner, we are committed to delivering reliable products so you can focus on growth and innovation, confident in the knowledge that we stand behind our products, ready to support you every step of the way.
Scan & Camera
| Horizontal scan range | 30 - 135 kHz |
| Vertical scan range | 24 - 64 Hz |
Display
| Display diagonal | 138.7 cm (54.6") |
| Display technology | LCD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 430 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| HDMI ports quantity | 2 |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 400,600 x 600 mm |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Panel type | LCD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Active display area (W x H) | 1209.6 x 680.4 mm |
| Display width | 1271.8 mm |
| Display depth | 60.2 mm |
| Display height | 742.6 mm |
| Display weight | 30.1 kg |
Connectivity & Ports
| Cables included | AC, USB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Placement supported | Indoor |
| DVI port | No |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB connector type | Mini-USB A, USB Type-A |
Wireless & Network
| Wi-Fi | No |
Audio
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
Processor & Memory
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Battery & Power
| Power consumption (typical) | 111.87 W |
| Power consumption (standby) | 0.38 W |
| Power consumption (sleep) | 1.52 W |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Package width | 1460 mm |
| Package depth | 1040 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 38.5 kg |
| Product design | Interactive flat panel |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
Certifications
| Certification | UL, FCC, cUL, IC (Canada), CB, CE, VCCI, RCM, CCC/CEL, China RoHS, NOM, UL60950, IK07 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Purpose | Universal |
Other specifications
| Response time | 8 ms |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| HDCP | Yes |
| Multi-touch | Yes |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |