Elo EloPOS System, without stand, 43.2 cm (17”), Projected Capacitive, SSD, black
HIGHLIGHTS
- All-in-One LED 43.2 cm (17") Black
- Touchscreen
- Intel® Core™ i3 3.1 GHz 6 MB
- DDR4-SDRAM 4 GB
- SSD 128 GB
- Built-in speaker(s)
- Ethernet LAN Bluetooth Wi-Fi
- VESA mounting Panel mounting interface: 75 x 75 mm
- 180 W
Elo EloPOS System, without stand, 43.2 cm (17”), Projected Capacitive, SSD, black
EloPOS System, 17” diagonal, Active matrix TFT LCD (LED) 1280×1024, Intel H310 Express, Intel Core i3-8100T, Intel UHD Graphics 630, 4GB 2666MHz DDR4 SO-DIMM, 128GB M.2 SATA SSD, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4/5GHz, Bluetooth 5.0, Wall Mount & I/O Hub
11.752,00kr. Excl. VAT
- Description
- Additional information
Description
Elo Touch Solutions 17-inch (5:4) EloPOS. Display diagonal: 43.2 cm (17″), Display resolution: 1280 x 1024 pixels, Display type: LED. Processor family: Intel® Core™ i3, Processor model: i3-8100T, Processor manufacturer: Intel. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM, Maximum internal memory: 32 GB. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: SSD, SSD capacity: 128 GB. Graphics card manufacturer: Intel, Graphics card: UHD Graphics 630
EloPOS System
Modern. Modular. Made for Retail.
The versatile EloPOS System combines modern aesthetics, modular flexibility and commercial-grade reliability. Purpose-built for point of sale, EloPOS offers a 17-inch touchscreen display, choice of Intel’s 8th generation processors and an integrated expansion hub to connect the peripherals you need – whether a customer facing display, payment reader, printer, cash drawer, barcode scanner or scale. From traditional POS to self-service applications, EloPOS delivers the durability needed to survive continuous public use and is backed by Elo’s standard 3-year warranty.
Interactive Points of Sale
The EloPOS System is designed to offer flexibility across environments. Whether you need a fixed-lane point of sale system or a self-order solution, EloPOS can help ensure that every touch delivers the experience your employees need and your customers expect.
Connections. Connections. Connections.
The expansion hub allows you to connect all of the POS peripheral support you need. From cash drawers and printers to barcode scanners and payment devices — there is connectivity to cover it all.
Add a Customer-Facing Display with Ease
The EloPOS System includes USB-C connectivity, allowing you to easily connect a 1302L customer-facing display – providing touch, data and power with just one cable. By reducing the number of cables required for setup from 3 to 1, installation and servicing is a breeze.
Elo Edge Connect Lets You do More!
Built with versatility in mind, Elo Edge Connect offers a wide assortment of peripheral options. Whether for point of sale, endless aisle or self-order applications, you can seamlessly attach any combination of up to four peripherals to the edge of the touchscreen creating a bespoke solution. And, you can add or move them later as your needs change!
Windows or Linux. You Choose.
EloPOS utilizes the reliability-tested performance and security of Intel 8th Generation processors, integrated Trusted Platform Modules, Intel vPro™ and the Windows 10 operating system. For added flexibility, the EloPOS offers models with no OS – all pretested with Linux SuSE, Ubuntu and Red Hat operating systems, allowing businesses to get the solution best-suited for them.
Retail-Hardened
Rigorously tested and backed by a three-year warranty, the EloPOS System delivers superior quality and reliability. The splash-proof housing and rugged retail-hardened design can easily withstand the adverse conditions associated with most commercial environments. Additional one and two-year warranty extensions are available as well as EloCare options – making EloPOS the ideal product for point of sale applications.
Media & Labels
| Storage media | SSD |
Display
| Display diagonal | 43.2 cm (17″) |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Display type | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Effective viewing area | 337.9 x 270.3 mm |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
Connectivity & Ports
| Number of storage drives supported | 1 |
| SSD interface | Serial ATA |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
Wireless & Network
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wall mountable | Yes |
Audio
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
Processor & Memory
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Processor model | i3-8100T |
| Processor frequency | 3.1 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Total storage capacity | 128 GB |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics card manufacturer | Intel |
| Graphics card | UHD Graphics 630 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | 8th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor threads | 4 |
| System bus rate | 8 GT/s |
Software & OS
| Operating system installed | No |
Battery & Power
| Power supply | 180 W |
| Power consumption (typical) | 63 W |
Dimensions, Weight & Design
| Chassis type | All-in-One |
| Product colour | Black |
| Width | 393.5 mm |
| Depth | 325.9 mm |
| Height | 83.3 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Package width | 476 mm |
| Package depth | 197 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Width (with stand) | 393.5 mm |
| Depth (with stand) | 325.9 mm |
| Height (with stand) | 221.3 mm |
| Weight (with stand) | 6.7 kg |
Operating Conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 35% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Relative humidity | 20 - 80% |
Certifications
| Certification | UL/cUL, FCC, TUV, CE, CB, Mexico NOM, C-Tick/RCM, VCCI, Argentina S-Mark, CCC |
Other specifications
| Response time | 5 ms |
| Motherboard chipset | Intel® H310 |