- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra Image Lock Resin. Ribbon length: 300 m, Ribbon width: 6 cm, Quantity per box: 6 pc(s)
Resin Ribbon, 60mmx300m (2.36inx984ft); Image Lock, 25mm (1in) core, 6/box
Image Lock is a speacialty resin ribbon formulated to provide superior image durability without the use of a laminate when paired with Zebra’s Z-Xtreme 5000T and 8000T Image Lock materials.A premium resin ribbon that offers exceptional abrasion and solvent resistance.Ideal for applications where labels are exposed to harsh environments and extreme chemicals, including laboratory slide label applications.UL/cUL Certified.
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 6 cm |
Media & Labels
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Silver |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Certification | UL/cUL |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Resin |
Related popular products
P1112640-054
Zebra Kit, Media Core Adaptors for 1.5inch, 2 & 3inch Diameter Media Cores, (set of 2 each)
36,00 € Excl. VAT
VM3052CABLE
Honeywell VM3 USB Y CABLE - D15 MALE TO TWO USB TYPE A PLUG (HOST), 10 INCH
74,00 € Excl. VAT
P1083320-038
Zebra Kit, Applicator Interface Card 5V-24V, ZT600 Series, ZT411, ZT421
174,00 € Excl. VAT