- Description
- Additional information
Description
Zebra 3200 Wax-Resin. Ribbon length: 450 m, Ribbon width: 8.9 cm, Product colour: Black
A special ink formulation for use with Zebra thermal transfer printers. Provides outstanding bar code print quality. Chemical resistant when printed on Zebra paper and synthetic label stocks. Smear- and scratch-resistant, this ribbon offers excellent staying power and durability in harsh environments. UL Recognized and CSA Component Acceptable when used with Zebra approved labels.
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.9 cm |
| Ribbon material | Wax-Resin |
Media & Labels
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Certification | UL/cUL |
Related popular products
05319BL11045
Zebra Wax Ribbon, 110mmx450m (4.33inx1476ft), 5319, Performance, 25mm (1in) core
3.648,00kr. Excl. VAT
02100BK06045
ZEBRA TT RIBBON 60MM 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
754,00kr. Excl. VAT
02300BK08330
ZEBRA RIBBON WAX 2300 83X300M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
610,00kr. Excl. VAT
03200BK04045
ZEBRA TT RIBBON 40mm 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
447,00kr. Excl. VAT
04800BK04045
ZEBRA TT RIBBON 40mm 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
1.273,00kr. Excl. VAT
05095BK08345
ZEBRA TT RIBBON BLACK 83MM. Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
1.827,00kr. Excl. VAT