Elo 1509L, 39.6 cm (15,6”), Projected Capacitive, 10 TP, USB, kit (USB), black
HIGHLIGHTS
- Sleek and modern widescreen design with built-for-touch reliability
- Energy savings using LED technology
- Pure, clear glass touchscreen for superior picture quality
- Removable stand allows the monitor to be mounted on a wall or to a pole (via VESA bracket)
- Fixable to counter for extra securityOptional, field-installable magnetic stripe reader (MSR)
- Touchscreen is sealed for resistance to water, dust, grease
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Elo Touch Solutions 1509L. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 39.6 cm (15.6″), Display technology: LED, Display resolution: 1366 x 768 pixels, Display brightness: 200 cd/m², Touchscreen. Product colour: Black
The Elo 1509L 15.6-inch widescreen LED touchscreen monitor delivers a low-profile, retail-hardened solution with a pure glass construction to allow high light transmission without compromising durability or functionality. Available with TouchPro® PCAP offering multi touch capacity, the 1509 has been “built for touch” offering an ideal solution for general applications including hospitality and retail environments.
Integrated touch.
With no moving parts to wear out, the 1509 offers a touch response that is fast, accurate, and drift-free using a finger, gloved hand, or soft stylus.
Flexible mounting.
The touchscreen monitor can be affixed to a counter, or when the stand is removed, mounted on a wall or to a pole, and with the LED backlight power consumption is significantly reduced.
Commercial grade.
The 15.6-inch touchscreen monitor delivers the quality and reliability Elo is known for and is backed by our two-year standard warranty. All of our products go through rigorous reliability testing (over 20 tests) to deliver 50,000 MTBF.
2 year
Scan & Camera
| Horizontal scan range | 31.5 - 82 kHz |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
Display
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Display technology | LED |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Viewing angle, horizontal | 90° |
| Viewing angle, vertical | 60° |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | TFT-LCD |
| Display diagonal (metric) | 419.1 cm |
| Number of OSD languages | 8 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 8 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Active display area (W x H) | 344.23 x 193.55 mm |
| Number of displays | 1 |
Connectivity & Ports
| Cables included | USB Type-A to USB Type-B, VGA |
| USB port | Yes |
| USB connector type | USB Type-B |
Audio
| Built-in speaker(s) | No |
Processor & Memory
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Battery & Power
| Power consumption (typical) | 6.41 W |
| Power consumption (off) | 0.21 W |
| Power consumption (sleep) | 0.84 W |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width (with stand) | 283.4 mm |
| Depth (with stand) | 173.5 mm |
| Height (with stand) | 387.1 mm |
| Weight (with stand) | 2.64 kg |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 326 mm |
| Package weight | 4.76 kg |
| Stand included | Yes |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Stand colour | Black |
Operating Conditions
| International Protection (IP) code | IPX1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
In the box
| Manual | Yes |
Other specifications
| Response time | 12 ms |
| DC-in jack | Yes |
| Multi-touch | Yes |
| Orientation | Horizontal |
| Stand type | Center stand |