Elo I-Series 3.0, Projected Capacitive, Full HD, USB, USB-C, RS232, BT, Wi-Fi, Intel Celeron, SSD, 10 IoT Enterprise, 11 IoT Enterprise, kit (RS232), black
HIGHLIGHTS
- 10-touch TouchPro PCAP
- Fanless, IP54 rated design
- Full HD IPS Touchscreen
- Easy to clean edge-to-edge glass
- 50,000 MTBF
Elo I-Series 3.0, Projected Capacitive, Full HD, USB, USB-C, RS232, BT, Wi-Fi, Intel Celeron, SSD, 10 IoT Enterprise, 11 IoT Enterprise, kit (RS232), black
23.8″ TFT LCD (LED), 1920 x 1080, Celeron, Win10/Win11, 8GB RAM, 256GB SSD, Clear, Without Stand
14.183,00kr. Excl. VAT
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Elo Touch Solutions I-Series 3.0. Product type: All-in-One PC. Display diagonal: 60.5 cm (23.8″), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Touchscreen, Screen shape: Flat, Panel type: TFT. Processor family: Intel® Celeron®, Processor frequency: 1.1 GHz. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 IoT Enterprise. Product colour: Black
Modular design. Endless versatility.
Available in sizes ranging from 15 to 24 inches, including with and without stand options, you can easily configure the I‑Series to fit the needs of your business – from signage and point-of-sale to self-service, automation controls and more.
Universal VESA Mount
Conveniently mount the I‑Series with the built‑in VESA mount.
Expand with Edge Connect
Seamlessly attach a variety of peripherals to the edge of the touchscreen.
Reliable, security and performance.
Built with the reliability-tested performance and security of Intel 12th Generation processors, integrated Trusted Platform Modules, Intel vPro™ and the Windows 10 operating system, the I‑Series 3 delivers the dependability businesses need.
Support for Linux.
For added flexibility, the I‑Series 3 offers no OS models, all pretested with Linux SuSE, Ubuntu and Red Hat operating systems.
Bridge the gap between Windows and Android.
Transitioning to Android in the future? Elo Bridge is the perfect solution. Simply choose the Elo Windows device that fits your needs today, and when you are ready to transition to Android, you can use Elo Bridge to migrate your fleet of devices.
Get peace of mind
with EloCare
3 years
Scan & Camera
| Built-in camera | No |
Media & Labels
| Storage media | SSD |
| Market positioning | Business |
Display
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8″) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TFT |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
Connectivity & Ports
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Number of storage drives supported | 1 |
| SSD interface | M.2 |
Wireless & Network
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wall mountable | Yes |
Audio
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
Processor & Memory
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 7305L |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor boost frequency | 1.1 GHz |
| Processor cores | 5 |
| Processor threads | 5 |
| Processor cache | 8 MB |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Performance cores | 1 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 1.1 GHz |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 28 W |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 1.1 GHz |
| NVMe | Yes |
Software & OS
| Operating system installed | Windows 11 IoT Enterprise |
| Operating system architecture | 64-bit |
Battery & Power
| AC adapter power | 180 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| Power cord included | Yes |
| Power consumption (standby) | 5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC adapter output voltage | 24 V |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Package width | 697 mm |
| Package depth | 529 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 9.7 kg |
| Width (without stand) | 571.2 mm |
| Depth (without stand) | 39 mm |
| Height (without stand) | 352 mm |
| Weight (without stand) | 7.1 kg |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
Certifications
| Product type | All-in-One PC |
| Compliance certificates | CB, CCC, Federal Communications Commission (FCC), Norma Oficial Mexicana (NOM), RCM, RoHS, State Radio Regulation of China (SRRC), UKCA, VCCI, CE, Industry Canada (IC) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
In the box
| Quick start guide | Yes |
Other specifications
| Response time | 16 ms |
| Number of storage drives installed | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |