Elo I-Series 3.0, 54.6cm (21.5”), Projected Capacitive, Full HD, USB, USB-C, poweredUSB, RS232, BT, Ethernet, Wi-Fi, Intel Core i5, SSD, 10 IoT Enterprise, 11 IoT Enterprise, kit (RS232), black
HIGHLIGHTS
- 10-touch TouchPro PCAP
- Fanless, IP54 rated design
- Full HD IPS Touchscreen
- Easy to clean edge-to-edge glass
- 50,000 MTBF
Elo I-Series 3.0, 54.6cm (21.5”), Projected Capacitive, Full HD, USB, USB-C, poweredUSB, RS232, BT, Ethernet, Wi-Fi, Intel Core i5, SSD, 10 IoT Enterprise, 11 IoT Enterprise, kit (RS232), black
21.5″ TFT LCD (LED), 1920 x 1080, i5, Win10/Win11, 16GB RAM, 256GB SSD, Anti-glare, With Stand
21.688,00kr. Excl. VAT
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Elo Touch Solutions I-Series E428860. Product type: All-in-One PC. Display diagonal: 54.6 cm (21.5″), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Touchscreen, Panel type: LCD. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor frequency: 4.4 GHz. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Iris Xe Graphics. Operating system installed: Windows 11 IoT Enterprise. Product colour: Black
Completely redesigned I‑Series 3 with Intel.
Brilliant and beautiful, interactive platform.
Modular design.
Endless versatility.
Available in sizes ranging from 15 to 24 inches, including with and without stand options, you can easily configure the I‑Series to fit the needs of your business – from signage and point-of-sale to self-service, automation controls and more.
Universal VESA Mount
Conveniently mount the I‑Series with the built‑in VESA mount.
Expand with Edge Connect
Seamlessly attach a variety of peripherals to the edge of the touchscreen.
Reliable, security and performance.
Built with the reliability-tested performance and security of Intel 12th Generation processors, integrated Trusted Platform Modules, Intel vPro™ and the Windows 10 operating system, the I‑Series 3 delivers the dependability businesses need.
Expand possibilities
with AI processing.
Experience unparalleled AI processing power with the I-Series 3, featuring optional Hailo Neural Processing Engine capable of executing 50 TOPS (trillion operations per second). Available with i7 processor models.
Enhanced connectivity
for all your accessories.
Support
for Linux.
For added flexibility, the I‑Series 3 offers no OS models, all pretested with Linux SuSE, Ubuntu and Red Hat operating systems.
Bridge the gap between
Windows and Android.
Transitioning to Android in the future? Elo Bridge is the perfect solution. Simply choose the Elo Windows device that fits your needs today, and when you are ready to transition to Android, you can use Elo Bridge to migrate your fleet of devices.
Get peace of mind
with EloCare
Scan & Camera
| Built-in camera | No |
Media & Labels
| Storage media | SSD |
Display
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5″) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | LCD |
Connectivity & Ports
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| SSD interface | M.2 |
Wireless & Network
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
Audio
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| On/off button | Yes |
Processor & Memory
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-1245UL |
| Processor frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 28 W |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| NVMe | Yes |
Software & OS
| Operating system installed | Windows 11 IoT Enterprise |
| Operating system architecture | 64-bit |
Battery & Power
| AC adapter power | 180 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 24 V |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width (with stand) | 525.8 mm |
| Depth (with stand) | 204.6 mm |
| Height (with stand) | 368.7 mm |
| Weight (with stand) | 10 kg |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 513 mm |
| Package height | 318 mm |
| Package weight | 13.2 kg |
| Width (without stand) | 525.8 mm |
| Depth (without stand) | 39.6 mm |
| Height (without stand) | 321.1 mm |
| Weight (without stand) | 6.1 kg |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
Certifications
| Product type | All-in-One PC |
| Compliance certificates | RoHS, cUL, CE, UKCA, RCM, CCC, Norma Oficial Mexicana (NOM), MIC, VCCI, State Radio Regulation of China (SRRC), Federal Communications Commission (FCC) |
Other specifications
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| DC-in jack | Yes |