Elo I-Series 3.0, 39.6 cm (15,6”), Projected Capacitive, 10 TP, Full HD, USB, USB-C, BT, Ethernet, Wi-Fi (Wi-Fi), Intel Core i3, SSD, 10 IoT Enterprise, 11 IoT Enterprise
HIGHLIGHTS
- 10-touch TouchPro PCAP
- Fanless, IP54 rated design
- Full HD IPS Touchscreen
- Easy to clean edge-to-edge glass
- 50,000 MTBF
Elo I-Series 3.0, 39.6 cm (15,6”), Projected Capacitive, 10 TP, Full HD, USB, USB-C, BT, Ethernet, Wi-Fi (Wi-Fi), Intel Core i3, SSD, 10 IoT Enterprise, 11 IoT Enterprise
15.6”, 1920 x 1080 FHD, 16:9, 16.2 m, 1000:1, 25 ms, Celeron 7305L, Wi-Fi, BT 5.3, 8GB RAM, 256GB SSD, M.2, NVMe, 160 TBW, Win10/Win11, Without Stand, VESA 75, Black
12.046,00kr. Excl. VAT
- Description
- Additional information
Description
Elo Touch Solutions I-Series E430821. Product type: All-in-One tablet PC. Display diagonal: 39.6 cm (15.6″), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Touchscreen, Panel type: TFT-LCD. Processor family: Intel® Celeron®, Processor frequency: 1.1 GHz. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Product colour: Black
Modular design. Endless versatility.
Available in sizes ranging from 15 to 24 inches, including with and without stand options, you can easily configure the I‑Series to fit the needs of your business – from signage and point-of-sale to self-service, automation controls and more.
Universal VESA Mount
Conveniently mount the I‑Series with the built‑in VESA mount.
Expand with Edge Connect
Seamlessly attach a variety of peripherals to the edge of the touchscreen.
Reliable, security and performance.
Built with the reliability-tested performance and security of Intel 12th Generation processors, integrated Trusted Platform Modules, Intel vPro™ and the Windows 10 operating system, the I‑Series 3 delivers the dependability businesses need.
Expand possibilities with AI processing.
Experience unparalleled AI processing power with the I-Series 3, featuring optional Hailo Neural Processing Engine capable of executing 50 TOPS (trillion operations per second). Available with i7 processor models.
Support for Linux.
For added flexibility, the I‑Series 3 offers no OS models, all pretested with Linux SuSE, Ubuntu and Red Hat operating systems.
Bridge the gap between
Windows and Android.
Transitioning to Android in the future? Elo Bridge is the perfect solution. Simply choose the Elo Windows device that fits your needs today, and when you are ready to transition to Android, you can use Elo Bridge to migrate your fleet of devices.
3-year
Scan & Camera
| Built-in camera | No |
Media & Labels
| Storage media | SSD |
Display
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Panel type | TFT-LCD |
| Display number of colours | 16.2 million colours |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewable size, horizontal | 34.4 cm |
| Viewable size, vertical | 19.4 cm |
Connectivity & Ports
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Micro-USB ports quantity | 4 |
| Cables included | Power |
| SSD interface | PCI Express |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
Wireless & Network
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
Audio
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
Processor & Memory
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 7305L |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor boost frequency | 1.1 GHz |
| Processor cores | 5 |
| Processor threads | 5 |
| Processor cache | 8 MB |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Performance cores | 1 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 1.1 GHz |
| Processor base power | 15 W |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| NVMe | Yes |
| Intel® Active Management Technology (Intel® AMT) | No |
Battery & Power
| AC adapter power | 180 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| Power consumption (typical) | 33 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| Battery type | CR2450 |
| Battery technology | Lithium |
| Power consumption (sleep) | 5 W |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Package width | 481 mm |
| Package depth | 345 mm |
| Package height | 197 mm |
| Package weight | 6.52 kg |
| Width (without stand) | 384.1 mm |
| Depth (without stand) | 37.2 mm |
| Height (without stand) | 247.7 mm |
| Weight (without stand) | 3.6 kg |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
Certifications
| Product type | All-in-One tablet PC |
| Certification | Canada cUL, IC<br />United States UL, FCC<br />Germany TUV<br />Europe CE<br />Australia RCM<br />United Kingdom UKCA<br />International CB<br />Argentina S-Mark<br />Brazil ANATEL<br />Japan VCCI, MI |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
In the box
| Quick start guide | Yes |
Other specifications
| Response time | 25 ms |
| Number of storage drives installed | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Warranty period | 3 year(s) |