- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra 5095 Resin Ribbon. Ribbon length: 74 m, Ribbon width: 6.4 cm, Quantity per box: 12 pc(s)
Resin Ribbon, 64mmx74m (2.52inx242ft), 5095; High Performance, 12mm (0.5in) core, 12/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 6.4 cm |
| Ribbon material | Resin |
Media & Labels
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.27 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Certification | UL/cUL |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Resin |
Related popular products
05319RD06045
Zebra Wax Ribbon, 60mmx450m (2.36inx1476ft), 5319, Performance, 25mm (1in) core, 6/box
1.991,00kr. Excl. VAT
05319BL11045
Zebra Wax Ribbon, 110mmx450m (4.33inx1476ft), 5319, Performance, 25mm (1in) core
3.648,00kr. Excl. VAT
03200BK04045
ZEBRA TT RIBBON 40mm 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
447,00kr. Excl. VAT
03200BK15645
ZEBRA TT RIBBON 156mm 450M . Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
1.740,00kr. Excl. VAT
04800BK06045
ZEBRA TT RIBBON 60mm 450M. Unit sales is a box. Qty by box is 12 rolls
1.909,00kr. Excl. VAT
05095BK08945
ZEBRA TT RIBBON BLACK 89MM . Unit sales is a box. Qty by box is 6 rolls
1.958,00kr. Excl. VAT
