Elo 1504L, 39.6 cm (15,6”), Projected Capacitive, 10 TP, Full HD, USB, USB-C, kit, black
HIGHLIGHTS
- Scratch-resistant glass surface
- IP54 sealed design
- IK08 impact resistant
- Energy Star 8.0 certified
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Elo Touch Solutions 1504L. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 39.6 cm (15.6″), Display technology: LED, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display brightness: 450 cd/m², Touchscreen. Product colour: Black
1504L 15-inch
Touchscreen Monitor
The 1504L touchmonitor delivers a stunning design, enhanced durability, increased touch accuracy and brilliant display clarity. With state-of-the-art optical bonding and IP54-sealed design, the 15” touch monitor offers a feature-rich platform and the versatility to extend across a diverse range of applications from point-of-sale, self-service and kitchen display systems to warehouse automation, access control and HMI.
Create the perfect payment stack with the 15″ touchscreen.
Easily pair the 15-inch touchscreen monitor with one of Elo’s integrated payment devices – from Elo Pay mobile computers to the Elo Pay 7″, the 1504L offers the perfect compact touch display with the connectivity you need at the point of sale.
State of the art optical viewing.
Designed with high quality optical bonding, anti- glare coverglass and low-blue light settings – the 1504L 15-inch touchscreen monitor brings the best-in-class solution for viewing comfort and clarity.
Durable, energy efficient touchscreen.
– Scratch-resistant glass surface
– IP54 sealed design
– IK08 impact resistant
– Energy Star 8.0 certified
Secure your cables into place.
Never lose your port covers and screws with the security of the captive design. With a port cover that locks into place, cables are less prone to becoming disconnected, resulting in minimal disruptions to the device.
Connect accessories to the edge.
Elo Edge Connect™ offers an expansive lineup of accessories that seamlessly attach to the edge of the display including – EMVs, barcode scanners, status lights, cameras, RFID, MSR, fingerprint scanner and more.
Navigate the OSD directly on the touchscreen.
The on-screen display (OSD) controls are now directly on the touchscreen – making navigation easier while still offering OSD lock security.
Expand the possibilities with touch through.
Elo’s TouchPro PCAP monitors feature touch through capability, supporting use with gloves and additional layers of films and filters to meet specific industry requirements.
3 years
Scan & Camera
| Horizontal scan range | 30 - 82 kHz |
Display
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Display technology | LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | TFT-LCD |
| Display diagonal (metric) | 419.1 cm |
| Number of OSD languages | 8 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Active display area (W x H) | 344.16 x 193.59 mm |
| Display width | 371 mm |
| Display depth | 26.9 mm |
| Display height | 227.5 mm |
| Display weight | 1.7 kg |
| Number of displays | 1 |
Connectivity & Ports
| Cables included | HDMI, Power, USB Type-A to USB Type-C |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 6 |
| Ethernet LAN | No |
| USB connector type | Micro-USB, USB Type-A, USB Type-C |
Audio
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
Processor & Memory
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Battery & Power
| Power consumption (typical) | 12.1 W |
| Power consumption (off) | 0.25 W |
| Power consumption (sleep) | 1 W |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 2.9 kg |
| Package width | 451 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 342 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Stand included | Yes |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Stand colour | Black |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
Other specifications
| Response time | 25 ms |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| DC-in jack | Yes |
| Multi-touch | Yes |
| Orientation | Horizontal/Vertical |