Elo 1004L, Non-touch, No Stand, 25,7cm (10,1”), USB-C, kit, black
HIGHLIGHTS
- Scratch-resistant glass surface
- IP54 sealed design
- IK07 impact resistant
- 50,000 MTBF
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Elo Touch Solutions 1004L. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 25.6 cm (10.1″), Display technology: LED, Display resolution: 1280 x 800 pixels, Display brightness: 400 cd/m², HD type: WXGA. Product colour: Black
The 1004L touchmonitor delivers a stunning design, enhanced durability, increased touch accuracy and brilliant display clarity. With state-of-the-art optical bonding and IP54-sealed design, the 10” touch monitor offers a feature-rich platform and the versatility to extend across a diverse range of applications from point-of-sale, self-service and kitchen display systems to warehouse automation, access control and HMI.
Create the perfect payment stack with the 10″ touchscreen.
Easily pair the 10-inch touchscreen monitor with one of Elo’s integrated payment devices – from Elo Pay mobile computers to the Elo Pay 7″, the 1004L offers the perfect compact touch display with the connectivity you need at the point of sale.
State of the art optical viewing.
Designed with high quality optical bonding, anti-
glare coverglass and low-blue light settings –
the 1004L 10-inch touchscreen monitor brings
the best-in-class solution for viewing comfort
and clarity.
Secure your cables into place.
Never lose your port covers and screws with the security of the
captive design. With a port cover that locks into place, cables are
less prone to becoming disconnected, resulting in minimal
disruptions to the device.
Connect accessories to the edge.
Elo Edge Connect™ offers an expansive lineup of accessories that seamlessly attach to the edge of the display including – EMVs, barcode scanners, status lights, cameras, RFID, MSR, fingerprint scanner and more.
Navigate the OSD directly on the touchscreen.
The on-screen display (OSD) controls are now directly on the touchscreen – making navigation easier while still offering OSD lock security.
Expand the possibilities with touch through.
Elo’s TouchPro PCAP monitors feature touch through capability, supporting use with gloves and additional layers of films and filters to meet specific industry requirements.
Get peace of mind with EloCare
From advance unit replacement to extended warranties, EloCare delivers service and support from the people who know your Elo products best.
Quality that is built to last.
We engineer each product with a goal that goes beyond meeting expectations; we aim to exceed them. By integrating our technology into your operations, you are partnering with us – and as your partner, we are committed to delivering reliable products so you can focus on growth and innovation, confident in the knowledge that we stand behind our products, ready to support you every step of the way.
3 years
Scan & Camera
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
Display
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1″) |
| Display technology | LED |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| HD type | WXGA |
| Panel type | TFT-LCD |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display diagonal (metric) | 26 cm |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 7 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Active display area (W x H) | 216.96 x 135.6 mm |
| Display width | 249 mm |
| Display depth | 168 mm |
| Display height | 25 mm |
| Display weight | 900 g |
| Number of displays | 1 |
| Mini HDMI ports quantity | 1 |
Connectivity & Ports
| Cables included | HDMI, Power, USB Type-A to USB Type-C |
| DVI port | No |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | No |
| USB connector type | Micro-USB, USB Type-C |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 18 W |
Audio
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
Battery & Power
| Power consumption (typical) | 6.5 W |
| Power consumption (off) | 0.25 W |
| Power consumption (sleep) | 1 W |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Package width | 308 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 223 mm |
| Package weight | 2.2 kg |
| Product design | Digital signage flat panel |
Operating Conditions
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
Certifications
| Purpose | Universal |
Other specifications
| Response time | 30 ms |
| DC-in jack | Yes |
| Orientation | Horizontal/Vertical |