- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra 5555 Wax/Resin. Ribbon length: 30 m, Ribbon width: 11 cm, Quantity per box: 10 pc(s)
Wax/Resin Ribbon, 110mmx30m (4.33inx98ft), 5555; Standard, Cartridge, 10/box
The 5555 standard wax/resin ink formulation is for printing high-quality, durable bar codes on Zebra’s coated paper and matte synthetic label stocks at print speeds up to 6 inches per second.Gives a crisp, clear image and maintains its high-quality under harsh environmental conditions such as moderate abrasion, excessive moisture, chemical exposure and high temperatures.Ideal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.Available in industrial, mobile, and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
| Ribbon length | 30 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon material | Wax-Resin |
Media & Labels
| Rolls per pack | 10 |
| Core diameter | 1.27 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 10 pc(s) |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Certification | UL/cUL |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Wax |